•       Sans titre 1eco schools 640x480

   

   

   

  Eko Okullar Programı Nedir ?

  Eco-Schools Projesi ilköğretim okullarında çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir projedir. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Proje, okullarda ISO 14001/EMASüzerine kurulmuş bir çevre yönetim sisteminin uygulanmasını da sağlar.

  Yerel düzeyde sürdürülebilir kalkınma sürecinin uygulanmasına yardımcı olmak üzere, öğrenciler okulun çevresel etkilerini azaltmak için uygulanan 7 adım‘da etkin rol almak için yönlendirilirler. Dolayısıyla Eco-Schools, sınıfta ders öğretmenin ötesine geçerek, toplumun diğer bölümlerinde de çevre duyarlılığının sağlanmasında rol almış olurlar.

  Devamını oku...
20 Ekim 2017 In Eco Schools 0 yorum

TED Malatya Koleji Ortaokulu Eco-team öğrencileri, kulüp saatlerini dolu dolu geçirdiler. Eco-team ekibi, okulumuzun bahçesinde kuşlar için ekolojik dengeyi korumak adına yemek artıklarından besin ortamları oluşturacak yemler yaptılar. Küresel çevre sorunlarının giderek arttığı aşikar olan dünyamıza ufacık da olsa bilinç kazanarak katkı sağlayan bilinçli öğrencilerimiz, örnek davranışları ile takdir topladılar. Eğlenerek farkındalık yaratan TED'li öğrenciler, TED Malatya Kolejinin geniş yeşil alanlarında doğa ile iç içe çalışmalar yapma fırsatı buldular. Koordinatör öğretmenleri ve öğrencilerimize başarılar dileriz.

13 Aralık 2016 In Eco Schools 0 yorum

3.sınıf öğrencilerimiz, Eco Schools programımızın enerji konulu projesi için sınıfta yaptıkları pankartlarla hem öğrenip hem de eğlendiler. Kolejlilerimiz, enerji konusunda farkındalık yaratmak için hazırladıkları İngilizce pankartları Eco Schools köşemizde sergilediler.

Bu projede emeği geçen öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

18 Haziran 2016 In Eco Schools 0 yorum

   TED Malatya Koleji Ortaokulu Eco-Team öğrencileri gururla katılım belgelerini aldılar. Kolejlilerimizden mezun durumda olan team üyelerine, çevre bilinci adına göstermiş oldukları gayret ve çalışmalar için okulumuz tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. Bu yıl okulumuz Eco-School kulübünde yenilenebilir enerji ve enerji tasarrufu konulu çalışmalar yürütülürken, öğrencilerimiz farkındalık kazanarak yeşil ve temiz bir çevre için örgütlenmiş duruma geldiler. Eco okullar bünyesinde bulunan TED Malatya Koleji, yeşil bayrağını yürütmeye devam edecektir. Bu anlamda Eco-school üyeleri değerli öğretmenlerimiz, sevgili Eco-Team öğrencilerimiz ve okulumuz Eco-School genel koordinatörü Eco okul olarak belirlediği yıllık eylem planını gerçekleştirmiş oldular. Emeği geçen öğretmenlerimizi ve Öğrencilerimizi tebrik ederiz.

18 Haziran 2016 In Eco Schools 0 yorum

    TED Malatya Koleji Eco-team gönüllüleri tarafından başlatılan "Doğanın pili tükenmesin" kampanyası büyük ilgi gördü. Bilinçli TED öğrencileri, biriktirdikleri atık pilleri öğretmenleri rehberliğinde, atık pil toplama kutularına yerleştirdiler.
  Gelecek nesilleri çevre konusunda bilinçlendirmek maksadı ile başlatılan atık pil toplama kampanyası, hedeflerine ulaşma yolunda büyük yol almış durumdadır. Kampanyada en çok pil toplayan öğrencilerimiz, 6/A şubesinden Efe Varol Bedelcigil ve 5/B sınıfından İbrahim Eren Bölükbaşı adlı öğrencilerimiz ödüllendirilerek olumlu davranışları pekiştirildi.Tüm çevreci öğrencilerimize ve öğretmenlerimize duyarlılıkları için teşekkür eder, emeği geçen Eco-team üyelerini ve danışman öğretmenlerini tebrik ederiz.

18 Nisan 2016 In Eco Schools 0 yorum

     TED Malaya Koleji Ortaokulu öğrencilerinin Fen Bilgisi dersi bireysel proje sunumları devam ediyor. 5/A sınıfı öğrencilerinden Ecem Karaca ve Yağmur Kavuncuoğlu, biyo-diesel yakıt üreterek doğal yaşama katkıda bulundular. Atık yağların; etil alkol ve sodyum hidroksit ile buluşması ile oluşan ikili faz, bir gece dinlendikten sonra ayırma hunisi kullanılarak gliserin ve eco-yakıta dönüştürüldü. Deney, gözlem ve araştırma yöntemlerinin takip edildiği bu proje, ekonomiklik  adına büyük önem arz etmektedir.
     Yaşanılabilir bir dünya için, bilinçli TED öğrencileri üretmeye devam edecektir. Proje sahibi öğrencilerimizi ve Fen Bilgisi öğretmenimiz Zeynep Durmuş'a teşekkür ederiz.

28 Mart 2016 In Eco Schools 0 yorum

Ted Malatya Koleji Eco-Team üyeleri öğrencilerimiz; çevre bilinci geliştirmek adına, çim halı yapmak için iş başına geçtiler. Organik tarımı desteklemek üzere doğal kompost oluşturarak keten file kumaş üzerine çim tohumlarını ektiler. Öğrencilerimiz, ekilen çim ve aksesuarları okulumuz Eco-School köşesine yerleştirdiler. Ekilen tohumların bakımı ve takibini yine bizzat kendileri yaptılar. Eco-School bilinci ile ilerleyen Eco-Team'ciler, böylelikle yeşil çevrenin ve doğa bilincinin önemini bir kez daha anlamış oldular.
Emeği geçen Eco-Team üyelerine teşekkür ederiz.

Sayfa 1 / 5

comlogoecogeothekanadalogo.pngtubitak.jpgmatematik_logo3.jpgYGA2.jpgBTEC Logo K12NET Logo

E-Bülten Üyeliği

 Üye olduğunuz taktirde e-bülten olarak önemli gelişmeleri sizinle paylaşırız.
E-Posta:

 

İLETİŞİM

TED Malatya Koleji İnönü Üniversitesi Yerleşkesi - MALATYA

 • Tel: +90 422 341 03 73
 • Fax: +90 422 341 11 36

Sosyal Medya

Sosyal medyadayız. Bizi takip edin.

FacebookTwitterYouTubeInstagramVimeoRss

QR-Kodu

QR-Code dieser Seite

YÖNETİCİ GİRİŞİ